Circuit Racing 2024

Changes for 2024
Adding Clinton Trail Ultras. As this is a SWRC event, special scoring applies.

The following are the race circuit events for 2024.

To be eligible to participate, members must join/renew their membership by April 30 and include their birth date on the membership form.
All eligible members will be automatically entered into the circuit standings.

January
Siberian Express Run trail (01/06)

February
Charleston Challenge Mid-Winter Classic 15K/10K/5K (02/03)

March
Mountain Goat 15K/10K/5K (03/16)
Clinton Trail Ultras 30M/10M (03/30)


April
Allerton Trails Half/10K (not the 5K) (04/20)
Illinois Marathon/Half/10K/5K/Mile (04/25 - 04/27)

May
Kirby Derby 10K/5K (05/04)
Buffalo Trace Trail (likely 05/18)

June
Countryside 10K (likely 06/01)
Lake Mingo Trail Run (06/10)
Lake Escape 10K/5K (likely 06/15)

July
Freedom Run 5K (07/04)
Fisher Fair 5K (likely 07/13)
Run for the Bagel 10K/5K (07/20)
SJO 5K (likely 07/27)

August
Mahomet Half Marathon and 10K (not the 5K) (08/03)

September
Arthur Cheese Festival Rat Race 10K/5K (09/02)
Arcola Broom Corn Festival 10K/5K (likely 09/07)
Wild Wild Wilderness 7.45 trail (not the 5K) (09/14)

October
Run To Remember 5M/5K (09/05)
Shoreline Classic 15K/5K (likely 10/06)
Allerton Park Trail Run (likely 10/27)

November
Rattlesnake Master 10K/5K (likely 11/03)

December
Mike Walsh Memorial 5K (likely 12/14)


For the above events the following considerations apply --

a) if an event has in-person and virtual options, only the in-person results will be taken into account.
b) virtual results will only be taken into account if the entire event becomes virtual.
c) if the event has more than one distance you may participate in all circuit eligible distances.


Rules

  • To be eligible to participate, members must join/renew their membership by April 30 and include their birth date on the membership form. All eligible members will be automatically entered into the circuit standings.
  • Scoring is done within age groups (M/F)... 19 and under, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70+.
  • Your AG for this year's circuit is determined by your age on January 1; you stay in the same AG all year.
  • To qualify for a circuit award, runners must finish in the top three of their age group AND have completed at least four circuit races
  • Awardees will be recognized at the annual awards banquet.




Scoring
If 10 or more eligible Second Wind participants are in an AG in a race, points are awarded as follows:

  • + 1st = 10 pts
  • + 2nd = 9 pts
  • + 3rd = 8 pts
  • + etc.


If fewer than 10 SW participants in an AG, then 1st place gets points = # of participants, and down from there. So, if 6 participants:

  • + 1st = 6 pts
  • + 2nd = 5 pts
  • + 3rd = 4 pts
  • + etc.


The winner of each AG automatically earns at least 2 points.

Everyone who participates in a circuit race gets at least 1 point.

Special scoring for SWRC events (Buffalo Trace Trail Race, Countryside 10K, Allerton Park Trail Run, Clinton Trail Ultras): finishers will receive 2 bonus points

Special scoring for Illinois Full Marathon: Illinois Marathon finishers (26.2 mi) will receive 5 bonus points

Contact
Your race circuit coordinator is Juan Salas (racecircuit@secondwindrunningclub.org). Feel free to email with questions/concerns/corrections.

The race circuit coordinator reserves the right to alter these rules when necessary.

2024 Race Circuit Standings

Updated 02/04/2024, where asterisk (***) indicates your membership will expire on or before April 30th.
NamePtsSummary
Female 0-19
Eda Erdogan  
Grace Hohman  
Beatrix Paulson  
Female 20-29
Brenda Straka2SE(2)
Nicole Angell  
Brittany Ashmore  
Laura Cummings  
Megan Donnan  
Allie Dothager  
Catie Georgiou  
Olivia Gunn ***  
Brianna Hajek  
Yingying Han  
Brisa McGrath  
Macy Richardson ***  
Eirinn Sikes  
Qiong Wang  
Erin Wood  
Female 30-39
Ellen Vore4SE(2) CC10(2)
Amy Bailey  
Krisandra Banet  
Bethany Carmien Onwodi  
Madeline Furlong  
Lisa Kebede ***  
Sydney Lazarus ***  
Mitzy Maldonado ***  
Jennifer Mandel  
Brittany Scheid  
Paula Tankersley  
Emily Tarconish  
Mara Thacker  
Michelle Tushevski  
Ashley Valentijn  
Female 40-49
Krista Overstreet5SE(2) CC10(3)
Sofie Desmet3SE(3)
Laura Owen3SE(1) CC10(2)
Tracy Kleparski ***1CC10(1)
Elizabeth Chominski  
Stephanie Cummings  
Kirby Davidson ***  
Lori Davidson ***  
Randi Dunn  
Toni Gist  
Jen Gravley  
Sarah Hall  
Theresa Heater  
Debra Herche  
Nicole Lake Olmo  
Erin Lippitz  
Zeynep Madak-Erdogan  
Martha McSims  
Lauren Miller  
My Nguyen  
Megan Parsons  
Rachel Roegman  
Laura Scalzitti  
Caroline Tonozzi  
Sarah White  
Jennifer Zalon  
Female 50-59
Lorrie Pearson4SE(2) CC10(2)
Leslie Hammersmith2SE(1) CC10(1)
Annie Adams  
Jen Anderson  
Agatha Barnes  
Ellen Byron ***  
Deborah Eng  
Cara Finnegan ***  
Michele Heller  
Vickie Hemann  
Fatima Husain  
Susie Kundrat  
Jody Littleton  
Sandra Loeb  
Tammy McSims  
Letitia Moffitt  
Cynthia Ortiz-Taylor ***  
Susan Osterbur  
Susan Pierce  
Lisa Sink  
Female 60-69
Nancy Roth ***4SE(2) CC10(2)
Babette Hiles ***1CC10(1)
Tina Ammermann  
Phyllis Baker  
Rebecca Dey  
Judi Geistlinger  
Gabriele George  
Cathy Giffel  
Karen Iehl-Morse  
Jean Ingram  
Susan Kautzer  
Heather Mangian  
Kathi Ritten ***  
Elizabeth Scheid  
Jan Seeley  
Female 70+
Linda Bradley  
Donna Brown ***  
Roma Chenoweth  
Carol Miles  
Phyllis Roth  
Kathy Vance  
Male 0-19
Lars Diels  
Lucas Dixon  
Harlan Heller  
Aldous Joyce  
Dexter Lokshin  
Joshua Pierce  
Andrew Pierce  
Male 20-29
Luke Morrison2SE(2)
Abhik Borthakur  
Matt Georgiou  
JaKobe Henry  
Henry Kraatz  
Tilo Lamken ***  
Zheng Liu  
Josh Loomis  
John Richardson ***  
Devin Rittenhouse  
Jordan Rock  
Brody Wilt  
Male 30-39
Ben Zigterman2CC5(2)
Fabian Dettenrieder  
Eric Duitsman  
Javier Garcia Mainieri ***  
Willy Guenthner  
Jordan Harpst  
Nicholas Heller  
Kory Henke  
Paul O'Neil ***  
Shrivatsa Ravikumar  
Andrew Rehn  
Makrand Sinha  
Titus Young ***  
Male 40-49
Charles Fogelman2CC15(2)
Stephen Johnson2CC5(2)
Scott Tess ***2SE(2)
Tyler Reifsteck ***1CC15(1)
Ramses Armendariz ***  
John Barnard  
Eric Benson  
Herman Diels  
Minh Do  
Tom Gelsthorpe  
Luke Herche  
Dave Hohman  
Ian Hojnicki  
Mark Kirkland  
Nathan Mandel  
Cory Olmo  
Geoff Ower  
Nathan Parsons  
Nicholas Paulson  
Cory Pettijohn  
Jason Scalzitti  
David Schug  
Brett Yockey  
Jason Zhang  
Male 50-59
Mark Dixon6SE(4) CC15(2)
Brad Giffel3SE(3)
Matthew Mabry3CC10(3)
Arnoud Buzing2SE(2)
Christopher Korose2SE(1) CC10(1)
Scott Silverman2CC10(2)
David Ammermann  
mehmet erdogan  
Martin Gruebele  
Michael Healea  
Walt Hoult ***  
Alan Joyce  
Jeff Kohmstedt  
Paul Littleton  
Bobby Martínez  
Bryan Pierce  
Juan Salas  
Michael Tankersley  
Greg Van Hoorn  
Paul Weiss ***  
Male 60-69
Don Dodson2CC15(2)
Larry Adelston  
Bill Dey  
James Doyle  
Jay Geistlinger  
Bruce Hajek  
Mike Lindemann  
Scott MacAdam  
Richard Mann  
Edward Mehnert  
John Murphy ***  
Randall Stearns  
Ken Welle  
James Whitfield  
Male 70+
Edward Roy ***2SE(2)
Richard Roth1SE(1)
Charles V. Evans  
Stephen Long  
John Mangian  

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.