10K Run - Age Group

Date: 
Sunday, November 3, 2019




Men: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Women: Top Finishers 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tara Beveroth                                           974   40       13        46:13.5      7:26/M
Top

Female 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Snyder                                          687   29       27        50:47.0      8:10/M
       2    Catie Stewart                                           670   25       39        56:47.5      9:08/M
       3    Nikki Colton                                            665   27       45        58:11.3      9:22/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Whitney Masters                                         965   30       33        53:00.7      8:32/M
       2    Katherine Flugge                                        690   39       38        56:34.1      9:06/M
       3    Kaitlynn Ondreja                                        693   32       51        59:42.1      9:36/M
       4    Rhea Bruno                                              686   33       54      1:01:23.1      9:53/M
       5    Erika Kramer                                            980   38       57      1:01:58.8      9:58/M
       6    Sarah Colwell                                           659   38       61      1:03:21.5     10:12/M
       7    Yuridiana Camacho                                       643   30       63      1:09:05.4     11:07/M
       8    Erica Tibbetts                                          938   33       66      1:09:59.3     11:16/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lacie Douglas                                           975   41       23        49:43.1      8:00/M
       2    Stephanie Dvorachek                                     698   41       25        50:05.7      8:04/M
       3    Megan Parsons                                           666   40       40        57:08.2      9:12/M
       4    Debra Herche                                            697   40       41        57:28.7      9:15/M
       5    Brenda Hixson                                           972   49       47        58:27.3      9:24/M
       6    Leslie Hammersmith                                      953   49       55      1:01:23.8      9:53/M
       7    Tracy Kleparski                                         672   41       68      1:11:24.7     11:30/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debbie Butcher                                          973   55       37        54:48.2      8:49/M
       2    Susan Tolman                                            979   53       49        59:18.6      9:33/M
       3    Annie Adams                                             662   50       52      1:00:28.7      9:44/M
       4    Janice McAteer                                          955   52       56      1:01:25.2      9:53/M
       5    Donna Kaufman                                           660   50       59      1:02:14.6     10:01/M
       6    Babette Hiles                                           960   58       60      1:02:18.3     10:02/M
       7    Karen Carney                                            649   56       62      1:06:30.4     10:42/M
       8    Tina Ammermann                                          652   55       65      1:09:59.3     11:16/M
       9    Max Painter                                             971   51       69      1:11:26.0     11:30/M
      10    Becky Witt                                              675   52       71      1:12:05.4     11:36/M
Top

Female 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dianne Cherry                                           694   60       42        57:37.7      9:16/M
       2    Sue Finkenbiner                                         689   61       73      1:18:08.6     12:35/M
Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Parrott                                        685   22        1        36:36.7      5:54/M
Top

Male 18 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ian Weible                                              650   14       14        46:43.8      7:31/M
Top

Male 19 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Rice                                             684   22        9        43:31.6      7:00/M
       2    Michael Highman                                         674   24       11        44:57.8      7:14/M
       3    Anthony Hamilton                                        664   26       32        52:05.2      8:23/M
       4    Edwin Lira                                              981   26       44        58:05.3      9:21/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          668   38        2        36:42.6      5:54/M
       2    Fabian Dettenrieder                                     669   31        3        37:39.5      6:04/M
       3    Marcus Lockhart                                         976   39        4        40:33.5      6:32/M
       4    Brian Kerschner                                         700   32        8        43:07.3      6:56/M
       5    William Cartwright                                      929   31       12        45:32.8      7:20/M
       6    Ryan Fries                                              656   39       29        51:25.8      8:17/M
       7    Peter-Paul Dzwilewski                                   950   31       31        51:55.5      8:21/M
       8    Steve Zazeski                                           932   31       34        54:09.0      8:43/M
       9    Michael Sitch                                           691   39       48        58:39.7      9:26/M
      10    Matthew Hoory                                           648   34       64      1:09:06.4     11:07/M
      11    Matthias Diener                                         692   35       67      1:10:40.6     11:22/M
      12    William Lyke                                            658   34       70      1:11:41.7     11:32/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Carter                                           977   41        6        40:54.6      6:35/M
       2    David Oldani                                            952   44       10        43:38.0      7:01/M
       3    Juan Salas                                              673   49       16        47:17.5      7:37/M
       4    Scott Silverman                                         655   47       18        48:33.9      7:49/M
       5    Lawrence Angrave                                        676   48       20        48:42.6      7:50/M
       6    Matt Sherer                                             959   49       24        49:53.7      8:02/M
       7    Jon Wiarda                                              646   46       26        50:32.8      8:08/M
       8    Nathan Parsons                                          667   44       50        59:37.4      9:36/M
       9    Christopher Korose                                      682   46       58      1:01:59.7      9:59/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kenneth Endrizzi                                        696   58        5        40:44.0      6:33/M
       2    John Johnson                                            651   52        7        42:01.1      6:46/M
       3    Iwan Duursma                                            645   56       15        46:46.1      7:32/M
       4    David Ammermann                                         653   53       30        51:42.0      8:19/M
       5    david andsager                                          678   55       35        54:11.1      8:43/M
       6    Terry Downing                                           647   57       46        58:24.7      9:24/M
       7    Carl Foote                                              671   58       53      1:00:29.1      9:44/M
Top

Male 60 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eric Berlin                                             968   62       17        47:39.8      7:40/M
       2    Carl Larsen                                             961   63       19        48:39.8      7:50/M
       3    Charles Gibson                                          954   60       21        49:11.5      7:55/M
       4    Bruce Hajek                                             982   64       22        49:21.3      7:57/M
       5    Edward Roy                                              699   71       28        51:15.4      8:15/M
       6    Ivan Fink                                               695   69       43        57:55.7      9:19/M
       7    Philip Brewer                                           681   60       72      1:17:13.4     12:26/M
       8    Stan Shobe                                              688   72       74      1:18:09.7     12:35/M