2012 Allerton Age

Year: 
2012
Date: 
Sunday, October 28, 2012

2012 Allerton Park Trail Run Run

Age Group Results

October 28, 2012


Second Wind Running Club - www.secondwindrunningclub.org


Men: 0- 0 1-12 13-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99 
Women: 0- 0 1-12 13-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Dittemore                                          96   25       11        36:10.9      6:21/M

Top

Female 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Arielle Summitt                                         437   12       86        46:11.9      8:06/M
       2    Faith Houston                                           499   12      143        49:57.2      8:46/M
       3    Madeline Michael                                        274   11      292      1:01:51.3     10:51/M

Top

Female 13 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Murelle Plotner                                         336   13       76        45:44.0      8:01/M
       2    Annemarie Michael                                       273   13       82        45:53.2      8:03/M
       3    Carmen Gewirth                                          140   15      130        49:11.4      8:38/M
       4    Jilliana Walch                                          463   16      137        49:45.9      8:44/M
       5    Kitrina Hayner                                          162   17      249        58:14.1     10:13/M
       6    Jessica Ern                                             116   18      263        58:31.0     10:16/M
       7    Hannah Slemp                                            407   13      269        59:21.7     10:25/M
       8    Isabel Morford-Cheibub                                  292   14      311      1:03:05.9     11:04/M
       9    Brooklyn Helmuth                                        166   13      317      1:03:51.0     11:12/M

Top

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Dowd                                              104   24       62        44:16.4      7:46/M
       2    Ava Carmien                                              58   21      157        51:18.1      9:00/M
       3    Molly Odum                                              311   23      165        51:45.8      9:05/M
       4    Bethany Carmien                                          59   23      167        52:05.5      9:08/M
       5    Kaylee Sables                                           373   20      178        53:11.2      9:20/M
       6    Kyra (sohyun) Lee                                       223   22      182        53:24.1      9:22/M
       7    Mary Gerhardt                                           138   23      188        53:40.5      9:25/M
       8    Erin Hageman                                            152   24      190        53:45.1      9:26/M
       9    Paula Cler                                               72   24      217        55:40.5      9:46/M
      10    Amanda Jorgensen                                        200   23      231        56:38.3      9:56/M
      11    Alyssa Gordon                                           148   23      236        57:08.2     10:01/M
      12    Mary Lindahl                                            229   24      258        58:25.6     10:15/M
      13    Leslie Durbin                                           110   24      265        58:49.8     10:19/M
      14    Shelby Magnuson                                         248   21      284      1:01:03.5     10:43/M
      15    Krystal Montesdeoca                                     496   24      286      1:01:13.3     10:44/M
      16    Jessica Ossyra                                          314   23      299      1:02:25.0     10:57/M
      17    Camila Stark                                            427   23      304      1:02:47.2     11:01/M
      18    Stevie Salfelder                                        378   24      332      1:05:20.1     11:28/M
      19    Rachael Young                                           511   23      339      1:05:59.4     11:35/M
      20    Allyson Van Buren                                       461   24      352      1:07:11.0     11:47/M
      21    Laura Spradlin                                          423   24      365      1:09:13.9     12:09/M
      22    Jackie Willwerth                                        485   23      387      1:14:00.6     12:59/M
      23    Amanda Benitez                                           32   23      407      1:24:11.5     14:46/M

Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maureeca Stefanski                                      429   27       27        39:12.3      6:53/M
       2    Erin Lodes                                              233   28       55        43:31.1      7:38/M
       3    Valeria Rohde                                             1   29       56        43:32.2      7:38/M
       4    Tina Mattila                                            259   26       66        44:39.3      7:50/M
       5    Bridget Frerichs                                        130   27       70        45:24.9      7:58/M
       6    Elizabeth Bennett                                        33   27       77        45:46.9      8:02/M
       7    Martina Mustroph                                        300   26       95        46:32.0      8:10/M
       8    Elizabeth Jones                                         199   26      100        46:48.1      8:13/M
       9    April Schum                                             394   27      111        47:26.1      8:19/M
      10    Rhiannon Jerch                                          194   25      118        48:13.6      8:28/M
      11    Gaylin Manion                                           255   26      124        48:45.0      8:33/M
      12    Marti Conrad                                             79   25      126        48:59.5      8:36/M
      13    Sarka Petrickova                                        327   26      145        49:59.2      8:46/M
      14    Amy Modrzejewski                                        283   27      163        51:40.1      9:04/M
      15    Miri Kim                                                210   27      181        53:23.3      9:22/M
      16    Katherine Kim                                           209   27      183        53:24.7      9:22/M
      17    Ashley Rosenbery                                        370   28      191        53:46.0      9:26/M
      18    Erika Gennusa                                           137   25      198        54:36.0      9:35/M
      19    Elizabeth Amundsen                                       10   27      232        56:45.8      9:57/M
      20    Laura Stein                                             430   25      234        56:59.7     10:00/M
      21    Maggie Donovan                                          103   25      239        57:30.3     10:05/M
      22    Jennifer Lefors                                         225   29      256        58:24.3     10:15/M
      23    Sarah Funk                                              132   26      257        58:24.8     10:15/M
      24    Petra Majdak                                            249   27      260        58:27.1     10:15/M
      25    Elizabeth Reznikov                                      353   25      279      1:00:45.7     10:39/M
      26    Jai Holt                                                179   28      287      1:01:13.6     10:44/M
      27    Sarah Wilber                                            480   28      291      1:01:39.3     10:49/M
      28    Kristin Bartelt                                         149   29      307      1:03:00.9     11:03/M
      29    Sarah May                                               261   25      308      1:03:02.8     11:04/M
      30    Tricia Lauter                                           221   27      323      1:04:01.1     11:14/M
      31    Kaitey Sheldon                                          399   26      325      1:04:03.9     11:14/M
      32    Christina Mendoza                                       270   28      338      1:05:49.5     11:33/M
      33    Emma Hurley                                             186   28      342      1:06:08.4     11:36/M
      34    Tara Hurless                                            185   29      355      1:07:26.4     11:50/M
      35    Chelsea Pfiester                                        329   25      358      1:07:33.3     11:51/M
      36    Christina Silliman                                      404   26      359      1:08:47.0     12:04/M
      37    Beth Macy                                               247   25      366      1:09:14.3     12:09/M
      38    Elizabeth Mallott                                       250   28      376      1:11:06.2     12:28/M
      39    Whitney Ajie                                              6   26      383      1:12:34.5     12:44/M
      40    Heather Hodgson                                         176   28      393      1:16:18.4     13:23/M
      41    Julia Salisbury                                         379   29      397      1:18:18.7     13:44/M
      42    Samantha Lynn                                           246   25      399      1:19:25.3     13:56/M
      43    Laura Linick                                            231   28      400      1:19:54.1     14:01/M
      44    Amy Balek                                                22   25      408      1:24:12.3     14:46/M

Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristy Powell                                           339   34       61        44:01.5      7:43/M
       2    Kate Lynch                                              244   30       84        46:01.1      8:04/M
       3    Nicole Lake                                             217   32       85        46:09.3      8:06/M
       4    Alison Smith                                            411   34       99        46:47.5      8:12/M
       5    Kim Byrd                                                 56   31      102        46:56.0      8:14/M
       6    Andrea Stack                                            426   32      106        47:11.6      8:17/M
       7    Katy Rodebaugh                                          498   33      119        48:17.0      8:28/M
       8    Tara Tubb                                               458   30      151        50:31.4      8:52/M
       9    Elizabeth Chominski                                      68   31      192        53:58.1      9:28/M
      10    Melissa Newell                                          302   32      199        54:38.0      9:35/M
      11    Johanna James-Heinz                                     192   33      202        54:41.2      9:36/M
      12    Kelly Nykaza                                            310   34      209        55:03.9      9:39/M
      13    Beth Satterthwaite                                      383   31      218        55:42.6      9:46/M
      14    Dusti Avery                                              18   32      229        56:29.4      9:55/M
      15    Katie Baggett                                            20   33      240        57:34.4     10:06/M
      16    Genevieve Long                                          235   32      242        57:43.2     10:08/M
      17    Kim Ford                                                124   32      314      1:03:27.2     11:08/M
      18    Jamey Dunn-Thomason                                     108   31      315      1:03:43.7     11:11/M
      19    Susan McIntyre                                          269   30      319      1:03:56.9     11:13/M
      20    Jennifer Stewart                                        432   33      331      1:05:19.7     11:28/M
      21    Angie Rice                                              354   34      345      1:06:22.7     11:39/M
      22    Lisa Krause                                             215   30      348      1:06:34.3     11:41/M
      23    Maya Enriques                                           115   32      353      1:07:12.4     11:47/M
      24    Jennifer Sedlock                                        396   31      354      1:07:25.9     11:50/M
      25    Dawn Coyne                                               86   31      374      1:10:40.3     12:24/M
      26    Stacy Swisher                                           439   31      380      1:11:45.0     12:35/M
      27    Kristina Hodgson                                        177   32      392      1:16:17.7     13:23/M
      28    Erin Claflin                                             70   33      395      1:17:03.7     13:31/M

Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jen Burton                                               54   37       45        42:17.7      7:25/M
       2    Jennifer Carrell                                         62   35      109        47:17.6      8:18/M
       3    Michele Marcus                                          257   39      166        51:51.2      9:06/M
       4    Julie Sweet                                             438   37      223        56:05.9      9:50/M
       5    Rachel Wheeler                                          476   36      226        56:20.6      9:53/M
       6    Lynn Connor                                             372   37      227        56:22.0      9:53/M
       7    Laura Owen                                              316   37      251        58:18.4     10:14/M
       8    Lorrie Pearson                                          325   38      266        58:51.0     10:19/M
       9    Meghan James                                            191   36      268        59:21.1     10:25/M
      10    Ruth Wyman                                              489   39      288      1:01:24.1     10:46/M
      11    Michelle Salfelder                                      377   39      306      1:02:55.4     11:02/M
      12    Martie Helmuth                                          167   37      318      1:03:51.8     11:12/M
      13    Mary Lyman-Parrish                                      243   36      333      1:05:35.2     11:30/M
      14    Marina Montez-Ellis                                     288   39      351      1:07:08.5     11:47/M
      15    Neelam Baghai                                           515   39      370      1:10:11.9     12:19/M
      16    Nichole Jessup                                          195   38      375      1:11:03.2     12:28/M
      17    Vicki Buffo                                              51   39      381      1:11:45.6     12:35/M
      18    Tara Warner                                             469   38      384      1:12:41.5     12:45/M
      19    Jill Lees                                               224   39      389      1:15:25.1     13:14/M
      20    Deanna Wallace                                          465   39      401      1:20:49.3     14:11/M
      21    Angela Gadbury                                          133   36      411      1:34:41.7     16:37/M

Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Fox                                               494   40       17        37:00.8      6:29/M
       2    Sherry Slemp                                            409   40       83        45:56.1      8:04/M
       3    Courtney Porter                                         338   40      103        47:05.5      8:16/M
       4    Ellen Byron                                              57   41      107        47:12.6      8:17/M
       5    Joanne Woodard                                          488   42      128        49:04.5      8:36/M
       6    Heidi Adreon                                             13   41      173        52:58.0      9:18/M
       7    Brenda Hixson                                           171   42      176        53:03.3      9:18/M
       8    Melissa Cushman                                          87   40      210        55:04.5      9:40/M
       9    Lisa Ehlers                                             113   44      213        55:13.2      9:41/M
      10    Jen Barto                                                26   41      262        58:28.9     10:15/M
      11    Brandy Sherrick                                         402   43      270        59:23.7     10:25/M
      12    Shandra Jamison                                         193   40      272        59:31.0     10:26/M
      13    Bonnie Harrison                                         156   41      290      1:01:29.6     10:47/M
      14    Ruth Aguilera                                             5   42      297      1:02:14.6     10:55/M
      15    Anna Montez-Halligan                                    289   41      303      1:02:30.7     10:58/M
      16    Peggy Stierwalt                                         433   44      340      1:06:01.1     11:35/M
      17    Becky Roesner                                           362   42      343      1:06:10.6     11:36/M
      18    Heidi Routh                                             371   43      361      1:08:50.8     12:05/M
      19    Marci Uihlein                                           459   42      377      1:11:10.1     12:29/M
      20    Monica Allain                                           505   44      390      1:15:52.4     13:19/M
      21    Jill Gengler                                            136   41      394      1:16:20.2     13:24/M

Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pamela Stevens                                          431   47       67        44:58.7      7:53/M
       2    Jodi Heckel                                             163   48      101        46:55.0      8:14/M
       3    Pashia Stiles                                           434   47      141        49:55.2      8:45/M
       4    Molly Delaney                                            92   48      150        50:28.2      8:51/M
       5    Melissa Adams                                           367   48      156        51:13.3      8:59/M
       6    Lisa Combs-Yowell                                        77   45      159        51:20.7      9:00/M
       7    Diane Griswell                                          150   45      175        53:00.2      9:18/M
       8    Rhonda Money                                            285   48      184        53:25.3      9:22/M
       9    Lisa Harvey                                             158   45      244        57:54.7     10:09/M
      10    Gina Detmers                                             93   46      259        58:26.1     10:15/M
      11    Karen Carney                                             60   49      282      1:00:50.0     10:40/M
      12    Elizabeth Powers                                        340   47      283      1:00:53.6     10:41/M
      13    Catherine Parker                                        322   47      293      1:01:52.3     10:51/M
      14    Jean Flemma                                             122   49      296      1:02:13.9     10:55/M
      15    Sheryl Ives                                             189   49      301      1:02:28.6     10:58/M
      16    Linda Regnier                                           349   47      324      1:04:01.8     11:14/M
      17    Lisa Sink                                               406   45      403      1:21:15.4     14:15/M
      18    Judy Oaks                                               523   48      404      1:21:24.3     14:17/M

Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Margaret Ballantyne                                     516   52       68        45:03.6      7:54/M
       2    Audrey Ishii                                            188   54       71        45:29.7      7:59/M
       3    Lori Ozment                                             317   50      149        50:17.1      8:49/M
       4    Babette Hiles                                           170   51      180        53:22.1      9:22/M
       5    Teresa Fuentes                                          131   52      212        55:11.5      9:41/M
       6    Sue Anderson                                             14   51      253        58:20.5     10:14/M
       7    Suzanne Rogers                                          365   50      254        58:22.8     10:14/M
       8    Lisa Sparks                                             420   52      255        58:23.5     10:15/M
       9    Penny Spinner                                           422   54      321      1:03:59.7     11:14/M
      10    Ellen Christie                                          448   52      327      1:04:09.7     11:15/M
      11    Carolyn Haun                                            161   51      330      1:04:34.3     11:20/M
      12    Sue Finkenbiner                                         120   54      350      1:06:43.4     11:42/M
      13    Beth Schafer                                            386   50      362      1:09:06.2     12:07/M
      14    Sally Walker                                            464   51      363      1:09:08.6     12:08/M
      15    Janet Morford                                           291   51      364      1:09:10.9     12:08/M
      16    King Sheila                                             509   53      379      1:11:38.1     12:34/M
      17    Crystal Alvis                                             9   50      386      1:13:22.9     12:52/M
      18    Janelle Weber                                           472   50      413      1:35:54.8     16:49/M

Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Peggy Olson                                             313   57       63        44:21.3      7:47/M
       2    Julie Mills                                             278   58      134        49:18.6      8:39/M
       3    Jane Domier                                              99   56      164        51:42.3      9:04/M
       4    Rose Mary Wentling                                      474   58      197        54:32.1      9:34/M
       5    Martha Willi                                            482   55      211        55:10.2      9:41/M
       6    Millie Nelson                                           301   58      219        55:46.0      9:47/M
       7    Nancy Bowman                                             41   55      237        57:21.5     10:04/M
       8    Kathy John                                              196   56      264        58:44.8     10:18/M
       9    Lisa Morgan                                             293   57      278      1:00:20.1     10:35/M
      10    Renee Romano                                            369   57      295      1:02:05.1     10:54/M
      11    Kathy Bartelt                                            24   56      312      1:03:13.6     11:05/M
      12    Terry Trader                                            452   55      328      1:04:29.3     11:19/M
      13    Nancy Yeagle                                            490   56      360      1:08:48.6     12:04/M

Top

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Que Broadnax                                             44   61      177        53:03.9      9:18/M
       2    Kay Lindsay                                             230   63      215        55:20.3      9:42/M
       3    Meg Anderson                                             12   64      225        56:18.4      9:53/M
       4    Carol McClughen                                         264   60      305      1:02:55.0     11:02/M
       5    Alice Staats                                            424   60      310      1:03:05.4     11:04/M

Top

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Knudson                                            214   32        1        33:35.0      5:54/M

Top

Men 12 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garret Williams                                         483   12       43        42:06.0      7:23/M
       2    Cameron Woodard                                         487   11       54        43:29.1      7:38/M
       3    Lane Warren                                             471   12      238        57:24.1     10:04/M
       4    Tristan Collard                                          75   11      246        58:09.2     10:12/M
       5    Ethan Cho                                                66    9      320      1:03:59.0     11:14/M
       6    Ethan Rice                                              355   10      334      1:05:35.8     11:30/M
       7    Aidan Hulting                                           184   12      347      1:06:24.1     11:39/M
       8    Alex Helmuth                                            165   12      402      1:20:52.4     14:11/M
       9    Stephen White                                           501   9       405      1:22:24.8     14:27/M

Top

Men 13 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ty Waller                                               466   16       36        40:54.8      7:11/M
       2    William Powers                                          341   14       53        43:26.3      7:37/M
       3    Rj Money                                                286   15       59        43:43.3      7:40/M
       4    Ellis Hoag                                              174   16       64        44:25.0      7:48/M
       5    Joey Toombs                                             450   16       74        45:38.7      8:00/M
       6    Jaehong Lee                                             222   18       81        45:52.2      8:03/M
       7    Nick Lewis                                              227   13      110        47:22.7      8:19/M
       8    Henning Matz V                                          260   18      162        51:28.8      9:02/M
       9    Maxwell Young                                           491   18      261        58:28.2     10:15/M
      10    Lorin Nugent                                            308   13      300      1:02:26.8     10:57/M

Top

Men 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Adam Cobert                                              73   19        2        34:09.7      5:59/M
       2    Ford Patrick                                            507   24        5        34:43.8      6:05/M
       3    Evan White                                              478   20        7        34:53.7      6:07/M
       4    Dalmau Reig-I-plessis                                   350   23       14        36:32.8      6:25/M
       5    Langston Allston-Yeagle                                   8   21       16        36:51.9      6:28/M
       6    Matthew Gilmer                                          142   21       25        38:52.8      6:49/M
       7    Daniel Miller                                           276   24       91        46:25.7      8:09/M
       8    Jake Trautman                                           453   22      117        48:12.9      8:27/M
       9    Jake Detmers                                             94   24      194        54:10.0      9:30/M
      10    Matt Dacanay                                             88   21      230        56:35.6      9:56/M
      11    Casimir Radlowski                                       344   24      250        58:15.7     10:13/M
      12    John Ossyra                                             315   24      298      1:02:24.0     10:57/M
      13    Tushar Bhattacharya                                      36   24      309      1:03:04.3     11:04/M
      14    Pablo Torres                                            451   23      388      1:14:01.3     12:59/M

Top

Men 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Isaac Goodling                                          146   26        6        34:50.2      6:07/M
       2    Brandon Smith                                           412   27        8        35:11.6      6:10/M
       3    Brian Farrell                                           118   25       10        36:02.8      6:19/M
       4    Nicholas Modrzejewski                                   284   29       18        37:16.8      6:32/M
       5    Mike Lodes                                              234   28       48        42:53.5      7:31/M
       6    Trevar Moran                                            290   28       60        43:45.1      7:41/M
       7    Michael Franey                                          126   29       78        45:48.6      8:02/M
       8    Justin Smith                                            415   28       79        45:49.4      8:02/M
       9    Bryan Snodgrass                                         419   27      121        48:28.5      8:30/M
      10    Matthew Conrad                                           80   27      127        49:00.5      8:36/M
      11    Joshua Wilson                                           486   27      132        49:14.2      8:38/M
      12    Matthew Mills                                           279   29      136        49:43.2      8:43/M
      13    David Jun                                               201   27      185        53:25.7      9:22/M
      14    Andy Eisen                                              114   29      201        54:39.7      9:35/M
      15    Kai Amundsen                                             11   26      233        56:53.7      9:59/M
      16    John Maloney                                            251   25      235        57:07.7     10:01/M
      17    Matthew Fraser                                          129   27      274        59:38.1     10:28/M
      18    Erik Bobeda                                              39   26      280      1:00:46.4     10:40/M
      19    Pj Trautman                                             455   26      289      1:01:28.3     10:47/M
      20    Drew Thomason                                           446   26      316      1:03:44.9     11:11/M
      21    Tommy Mendoza                                           271   28      329      1:04:32.4     11:19/M
      22    Kenny Schum                                             395   25      373      1:10:24.9     12:21/M
      23    Jordan Lynn                                             245   27      398      1:19:24.9     13:56/M

Top

Men 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Dewitt                                             95   34        3        34:26.9      6:02/M
       2    Tom Gelsthorpe                                          510   31       15        36:41.9      6:26/M
       3    Michael Crist                                           502   31       20        37:28.2      6:34/M
       4    Chad Avery                                               17   34       22        38:04.4      6:41/M
       5    Nicholas Morphew                                        295   30       23        38:17.0      6:43/M
       6    Ed Nykaza                                               309   34       28        39:23.3      6:55/M
       7    Ryan Krows                                              216   32       29        39:54.1      7:00/M
       8    Darby Rude                                               78   33       38        41:16.1      7:14/M
       9    Nick Paulson                                            324   32       47        42:42.4      7:29/M
      10    Raul Parada                                             321   30       72        45:30.6      7:59/M
      11    Keith Schinkoeth                                        389   32       80        45:51.4      8:03/M
      12    Brian Manion                                            254   33      125        48:45.7      8:33/M
      13    Erik Hall                                               153   30      135        49:22.5      8:40/M
      14    Josh Sedlock                                            397   31      148        50:10.5      8:48/M
      15    Isaac Tubb                                              457   33      152        50:32.2      8:52/M
      16    Charles Bohall                                           40   33      179        53:14.1      9:20/M
      17    Douglas Eddy                                            111   31      200        54:38.8      9:35/M
      18    Brent Panno                                             319   33      216        55:32.4      9:45/M
      19    Rex Goodman                                             147   31      241        57:38.2     10:07/M
      20    Michael Baggett                                          21   30      271        59:30.0     10:26/M
      21    Nikita Borison                                          517   34      276        59:49.8     10:30/M

Top

Men 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Kelly                                              514   38        4        34:33.3      6:04/M
       2    Corey Plotner                                           335   35        9        35:16.9      6:11/M
       3    David Schug                                             393   38       21        37:33.2      6:35/M
       4    Jesus Sanchez                                           495   38       30        40:01.4      7:01/M
       5    Jason Nolan                                             304   36       42        41:57.3      7:22/M
       6    Jay Bennett                                              34   35       50        43:02.9      7:33/M
       7    Rocco Dominick                                          102   36       57        43:36.1      7:39/M
       8    Jason Pals                                              318   39       69        45:11.0      7:56/M
       9    Sean Kerrigan                                           206   36      120        48:20.0      8:29/M
      10    Yi Luan                                                 240   35      131        49:13.5      8:38/M
      11    Russ Houston                                            181   36      144        49:58.0      8:46/M
      12    Chad Rothe                                              504   39      169        52:35.1      9:14/M
      13    John Davidson                                            91   38      172        52:56.7      9:17/M
      14    Carlos Salazar-Lazaro                                   376   35      193        54:05.0      9:29/M
      15    Ryan Ritter                                             359   36      205        54:51.9      9:37/M
      16    Joe Stefanski                                           428   37      221        56:01.1      9:50/M
      17    George Longfellow                                       238   38      245        58:07.2     10:12/M
      18    Gurjit Singh                                            518   39      371      1:10:12.7     12:19/M
      19    Hans Warner                                             468   38      385      1:12:42.5     12:45/M

Top

Men 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Rietz                                            67   44       31        40:06.0      7:02/M
       2    Chris Lansford                                          524   40       33        40:15.1      7:04/M
       3    Walt Hoult                                              180   43       39        41:35.4      7:18/M
       4    Bob Zollmann                                            493   43       41        41:55.3      7:21/M
       5    Bill Franey                                             125   43       65        44:25.9      7:48/M
       6    Aron McDonald                                           266   40       87        46:14.6      8:07/M
       7    David Cooper                                             82   42       89        46:20.3      8:08/M
       8    Patrick Willis                                          484   40       93        46:30.4      8:09/M
       9    Lawrence Slemp                                          408   41       96        46:33.6      8:10/M
      10    Rob Darr                                                 90   43       98        46:43.2      8:12/M
      11    Brett Cooper                                             81   41      105        47:10.5      8:16/M
      12    Chris Warner                                            467   42      113        47:29.8      8:20/M
      13    Kevin Modglin                                           282   44      115        47:58.2      8:25/M
      14    Juan Salas                                              375   42      123        48:40.1      8:32/M
      15    Tim Roessler                                            364   42      140        49:54.4      8:45/M
      16    Mark Roessler                                           363   41      158        51:19.0      9:00/M
      17    Aldo Manfroi                                            252   41      171        52:48.5      9:16/M
      18    Jason Lewis                                             226   40      187        53:33.9      9:24/M
      19    Tom Burton                                               55   42      207        55:00.4      9:39/M
      20    Todd Sweet                                              506   40      222        56:05.3      9:50/M
      21    Dave Wheeler                                            475   41      224        56:14.8      9:52/M
      22    Lawrence Cho                                            358   43      322      1:04:00.3     11:14/M
      23    Lee Marcus                                              256   41      336      1:05:37.3     11:31/M
      24    Dan Lane                                                219   43      344      1:06:22.1     11:39/M

Top

Men 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Harrison                                           157   46       12        36:15.2      6:22/M
       2    Duffy Smith                                             414   46       13        36:22.4      6:23/M
       3    Scott White                                             479   49       32        40:10.2      7:03/M
       4    Richard Tapping                                         442   48       35        40:37.4      7:08/M
       5    Chris Lubienski                                         241   46       37        41:04.3      7:12/M
       6    Mike Tankersley                                         440   45       49        42:57.2      7:32/M
       7    Kevin McCarthy                                          263   48       52        43:13.2      7:35/M
       8    Chris Burns                                              52   45       75        45:40.6      8:01/M
       9    Fred Romane                                             368   49       94        46:31.5      8:10/M
      10    Scott Sables                                            374   47      104        47:06.7      8:16/M
      11    Scott Hendren                                           168   46      114        47:37.3      8:21/M
      12    Ben Roberts                                             360   49      138        49:49.9      8:44/M
      13    Bryan Fogerson                                          497   46      146        50:00.7      8:46/M
      14    Ken Nofziger                                            303   45      161        51:25.7      9:01/M
      15    Kurt Austin                                              16   46      195        54:11.1      9:30/M
      16    Benoit Collard                                           74   48      247        58:10.4     10:12/M
      17    Vic Zimmerman                                           492   49      356      1:07:28.3     11:50/M
      18    Timothy Montague                                        287   46      378      1:11:24.1     12:32/M
      19    Ross Rund                                               503   45      391      1:15:53.0     13:19/M
      20    Keith White                                             500   49      406      1:22:25.5     14:28/M
      21    Gary Tanner Jr                                          441   45      409      1:28:40.3     15:33/M

Top

Men 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ron Gillen                                              141   53       24        38:47.2      6:48/M
       2    Ken Algozin                                               7   52       44        42:10.1      7:24/M
       3    Brent Radomski                                          345   50       90        46:21.2      8:08/M
       4    Lysle Saubert                                           385   53      133        49:17.7      8:39/M
       5    Murray Kirby                                            212   50      142        49:56.0      8:46/M
       6    Bruce Haun                                              160   53      153        50:32.8      8:52/M
       7    John Norris                                             305   51      155        51:07.8      8:58/M
       8    Phillip Goode                                           145   52      168        52:22.8      9:11/M
       9    Curt Chambers                                            63   52      170        52:41.7      9:15/M
      10    Martin Repetto                                          352   50      186        53:28.6      9:23/M
      11    Doug Thomas                                             444   53      204        54:49.7      9:37/M
      12    Billy Galt                                              134   51      208        55:01.8      9:39/M
      13    Jeffrey Haas                                            151   50      214        55:13.8      9:41/M
      14    Phillip Trautman                                        454   51      243        57:50.3     10:09/M
      15    Joe Murphy                                              299   52      267        58:52.5     10:20/M
      16    Gary Hinton                                             512   50      294      1:02:01.3     10:53/M
      17    King Richard                                            508   52      302      1:02:29.8     10:58/M
      18    Gene Smith Jr                                           417   53      341      1:06:04.2     11:35/M
      19    Jose Cheibub                                             65   52      349      1:06:39.6     11:42/M
      20    Luis Saltigerald                                        380   54      367      1:09:24.3     12:11/M

Top

Men 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Lilyman                                             513   56       19        37:24.5      6:34/M
       2    Duane Kimme                                             211   55       26        39:03.1      6:51/M
       3    Nigel Keen                                              204   56       34        40:17.5      7:04/M
       4    Michael Brown                                            48   55       46        42:25.9      7:26/M
       5    Craig Bartelt                                            23   57       51        43:04.6      7:33/M
       6    Robert Lambert                                          218   58       58        43:43.0      7:40/M
       7    Jeff Vail                                               460   58       73        45:32.8      7:59/M
       8    Greg Feeny                                              119   56       88        46:16.3      8:07/M
       9    John North                                              306   59       97        46:38.2      8:11/M
      10    Dennis Killian                                          208   55      108        47:15.2      8:17/M
      11    Tod Satterthwaite                                       384   58      122        48:38.2      8:32/M
      12    Alistair Black                                           37   57      139        49:53.5      8:45/M
      13    Steven Stiles                                           435   57      147        50:08.6      8:48/M
      14    Keith Staats                                            425   58      154        51:05.1      8:58/M
      15    Charlie Smyth                                           418   56      160        51:21.3      9:01/M
      16    Jeff Howes                                              183   55      174        52:59.0      9:18/M
      17    Adrian Marruffo                                         258   58      196        54:28.9      9:33/M
      18    James Doyle                                             105   57      206        54:59.2      9:39/M
      19    Steven Drake                                            106   59      228        56:25.2      9:54/M
      20    Tom Burtness                                             53   57      248        58:13.1     10:13/M
      21    Kim Fraser                                              128   59      275        59:38.8     10:28/M
      22    Ray Sheldon                                             400   58      326      1:04:04.9     11:14/M
      23    Michael Pfiester                                        330   56      357      1:07:32.3     11:51/M
      24    Kirby Cheek                                              64   59      369      1:09:48.9     12:15/M
      25    Bill Thornhill                                          447   59      372      1:10:22.1     12:21/M
      26    Scott Hoffman                                           178   59      382      1:12:20.2     12:41/M

Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janak Patel                                             323   64       92        46:29.4      8:09/M
       2    Bill Jones                                              198   62      112        47:27.2      8:19/M
       3    Denny McDowell                                          267   60      116        48:00.7      8:25/M
       4    Edward Cler                                              71   63      129        49:08.6      8:37/M
       5    Tom Edmondson                                           112   60      203        54:46.8      9:36/M
       6    Samuel Panno                                            320   63      252        58:19.2     10:14/M
       7    Rich Beal                                                30   63      281      1:00:49.0     10:40/M
       8    Jim Manint                                              253   60      285      1:01:08.1     10:44/M
       9    Tom Rice                                                356   63      335      1:05:36.2     11:31/M
      10    John McCraw                                             265   60      337      1:05:43.4     11:32/M
      11    Patrick Dunagan                                         107   63      368      1:09:47.5     12:15/M
      12    Reg Johnson                                             522   63      396      1:17:51.5     13:39/M
      13    Louie Tieman                                             69   61      410      1:34:34.7     16:35/M

Top

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Merlin Anderson                                           3   65       40        41:54.0      7:21/M
       2    Paul Spinner                                            421   68      189        53:42.3      9:25/M
       3    Don Luman                                               242   65      220        55:57.8      9:49/M
       4    Larry Grant                                              25   67      412      1:35:53.9     16:49/M

Top

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Don Pratt                                               342   80      273        59:37.0     10:28/M
       2    Roger John                                              197   71      277      1:00:05.1     10:32/M
       3    Robert Pool                                             337   76      313      1:03:26.2     11:08/M
       4    Michael Shapira                                         398   72      346      1:06:23.5     11:39/M