Age Group

Date: 
Saturday, May 19, 2012

Female Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Suzanne Rinehart                                        607   41       61        41:15.2      8:15/M

Women 2 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Shelby Acord                                            545   12      102        45:44.9      9:09/M
       2    Kissane Brigid                                          707    9      162        57:00.4     11:24/M
       3    Allyssa Delis-Sollars                                   599   14      179      1:10:30.9     14:06/M

Women 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Head Audrey                                             702   18       67        41:56.4      8:23/M
       2    Brittany Scheid                                         583   19       90        44:25.2      8:53/M
       3    Youhas Kimberlyn                                        691   18      154        54:05.8     10:49/M

Women 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julia Williams                                          550   28       26        36:02.4      7:12/M
       2    Valeria Rohde                                           654   28       36        37:43.2      7:33/M
       3    Troike Jessica                                          677   22       41        38:16.1      7:39/M
       4    Ashley Rosener                                          571   24       43        38:27.2      7:41/M
       5    Beth Bennett                                            666   27       52        39:46.8      7:57/M
       6    Sarah Dowd                                              505   24       55        40:05.3      8:01/M
       7    Kris Murphy                                             559   28       91        44:30.3      8:54/M
       8    Kristin Schomburg                                       608   25       93        44:38.9      8:56/M
       9    Kara Heiniger                                           641   20       98        45:25.8      9:05/M
      10    Elizabeth Armstrong                                     561   27      133        49:47.3      9:57/M
      11    Linnea Meier                                            535   25      151        53:11.8     10:38/M
      12    Kelsey Johnson                                          567   23      153        53:53.4     10:47/M
      13    Brittany Rost                                           593   23      158        55:36.6     11:07/M
      14    Stevie Salfelder                                        573   24      166        58:37.8     11:43/M
      15    Carlee Hill                                             574   24      167        58:52.3     11:46/M
      16    Sheldon Kaitey                                          714   25      168        58:59.0     11:48/M
      17    Amanda Stevenson                                        538   27      182      1:12:09.5     14:26/M

Women 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cynthia Ginsberg                                        590   32       34        37:29.2      7:30/M
       2    Jennifer Carrell                                        552   34       63        41:27.8      8:17/M
       3    Michele Marcus                                          507   39       69        42:04.5      8:25/M
       4    Nicole Lake                                             508   31       72        42:20.2      8:28/M
       5    Andrea Stack                                            619   31       73        42:24.3      8:29/M
       6    Ricki Alford                                            519   30       76        42:44.6      8:33/M
       7    Repella Tana                                            715   31       83        43:34.6      8:43/M
       8    Kimberly Byrd                                           554   30      105        46:07.2      9:13/M
       9    Rebecca Green                                           718   34      106        46:15.5      9:15/M
      10    Renee Antrosio                                          606   38      107        46:20.5      9:16/M
      11    Roady Amy                                               695   32      115        47:35.2      9:31/M
      12    Ingrid Kammin                                           568   31      120        47:59.5      9:36/M
      13    Heather Konzelmann                                      603   37      121        48:03.8      9:37/M
      14    Maggie Miller                                           509   30      122        48:09.2      9:38/M
      15    Hanna Richmond                                          521   30      130        49:00.5      9:48/M
      16    Tana Trapani                                            579   30      131        49:18.4      9:52/M
      17    Wendy Tomashek                                          527   37      137        50:48.2     10:10/M
      18    Melony Barrett                                          562   38      139        51:06.2     10:13/M
      19    Sarah Heier                                             642   30      140        51:07.8     10:13/M
      20    Laura Owen                                              504   36      147        52:16.2     10:27/M
      21    Katy Weseman                                            555   32      150        52:59.1     10:36/M
      22    Emelie Mies                                             614   39      157        55:30.8     11:06/M
      23    Michelle Salfelder                                      543   39      161        56:58.6     11:24/M
      24    Janessa Gentry                                          622   30      165        58:18.2     11:40/M
      25    Debra Minott                                            616   38      178      1:09:56.6     13:59/M

Women 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Molly Delaney                                           529   48       68        41:58.2      8:24/M
       2    Joanne Woodard                                          636   42       71        42:13.1      8:27/M
       3    Dawn Carson                                             533   48       88        43:57.9      8:47/M
       4    Deanna Wheeler                                          667   48       96        45:10.4      9:02/M
       5    Anja Metz                                               518   41      125        48:30.3      9:42/M
       6    Madonna Wahlfeldt                                       565   41      126        48:31.8      9:42/M
       7    Cara Finnegan                                           513   42      138        50:55.2     10:11/M
       8    Stacey Henson                                           668   42      141        51:10.2     10:14/M
       9    Sharon Sanders                                          613   49      142        51:12.1     10:14/M
      10    Mary Alexander                                          602   47      146        52:03.9     10:25/M
      11    Gina Hieser                                             650   42      159        56:03.7     11:13/M
      12    Maeve Reilly                                            525   48      164        58:14.7     11:39/M
      13    Janna McGiles                                           596   41      171        59:28.7     11:54/M
      14    Laura Shuster                                           563   43      177      1:08:00.7     13:36/M
      15    Sandra Loeb                                             598   40      180      1:10:31.4     14:06/M
      16    Lisa Sink                                               549   44      181      1:12:08.2     14:26/M
      17    Donna Schaal                                            626   47      183      1:13:35.5     14:43/M
      18    Ramona Rollins                                          627   48      184      1:17:22.2     15:28/M

Women 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hatfield Carol                                          685   55       78        43:05.5      8:37/M
       2    Jane Domier                                             512   59       85        43:50.1      8:46/M
       3    Judy Tolliver                                           669   53       97        45:15.3      9:03/M
       4    Willi Marta                                             708   55      104        46:00.2      9:12/M
       5    Mary Lou Roche                                          539   53      108        46:21.0      9:16/M
       6    Rose Mary Wentling                                      653   57      113        47:20.8      9:28/M
       7    Norris Margaret                                         704   51      128        48:50.3      9:46/M
       8    Sandy Romans                                            557   50      132        49:46.9      9:57/M
       9    Morgan Lisa                                             712   56      135        50:28.5     10:06/M
      10    Cheek Melinda                                           694   56      144        51:38.8     10:20/M
      11    Carol McClughen                                         548   59      160        56:41.6     11:20/M
      12    Sue Ellen Finkenbiner                                   634   54      172      1:02:15.1     12:27/M
      13    Marcie Hess                                             624   58      173      1:03:44.7     12:45/M

Male Master Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lillyman Daniel                                         703   56       15        32:58.0      6:36/M

Men 2 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jack Hyde                                               611   14       14        32:51.3      6:34/M
       2    Wolf William                                            689   14       16        32:59.0      6:36/M
       3    Huff Carter                                             682   13       17        33:01.9      6:36/M
       4    Swanson-Linvell Alexander                               648   11       51        39:44.2      7:57/M
       5    Lane Warren                                             546   12      103        45:59.0      9:12/M
       6    Cameron Woodard                                         635   11      110        46:36.8      9:19/M
       7    Swanson-Linvell Zachary                                 649    8      111        47:11.8      9:26/M

Men 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Forrest Smoes                                           580   16        1        27:34.7      5:31/M
       2    Russell Ethan                                           697   16        6        30:40.3      6:08/M
       3    Williams James                                          706   16       10        32:15.6      6:27/M
       4    Austin Dixon                                            670   18       75        42:34.4      8:31/M
       5    Sean Kang                                               588   19      170        59:27.8     11:53/M

Men 20 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Eheart                                           551   27        3        28:54.3      5:47/M
       2    Isaac Goodling                                          503   25        5        29:59.8      6:00/M
       3    James Roche                                             541   24        7        31:19.6      6:16/M
       4    Michael Benge                                           534   28       11        32:30.0      6:30/M
       5    Brett Litwiller                                         528   25       12        32:43.2      6:33/M
       6    Christopher Plunk                                       592   23       18        33:26.2      6:41/M
       7    Scott Litwiller                                         647   27       23        34:55.0      6:59/M
       8    Sam Chiles                                              629   29       32        36:51.9      7:22/M
       9    Daniel Goran                                            586   27       40        38:15.5      7:39/M
      10    Patrick Long                                            672   28       80        43:12.2      8:38/M
      11    Charles Murphy                                          560   29       94        44:55.5      8:59/M
      12    Eric Defend                                             719   20      116        47:35.5      9:31/M

Men 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Johnson Harley                                          683   38        2        27:49.3      5:34/M
       2    Jason Elliot                                            717   38        4        29:30.1      5:54/M
       3    Corey Plotner                                           591   35        8        31:24.6      6:17/M
       4    Tom Gelsthorpe                                          659   30        9        31:44.1      6:21/M
       5    Nykaza Edward                                           690   33       13        32:45.3      6:33/M
       6    Ryan Krows                                              658   32       24        34:58.7      7:00/M
       7    Roy Grace                                               661   34       31        36:45.6      7:21/M
       8    Jeff Freeman                                            581   36       33        36:53.2      7:23/M
       9    Keith Schinkoeth                                        506   32       45        38:41.8      7:44/M
      10    Jay Bennett                                             665   35       46        38:52.6      7:46/M
      11    Sean O'Rourke                                           558   30       47        38:53.3      7:47/M
      12    Michael Kammin                                          532   32       56        40:09.5      8:02/M
      13    Quinn Huber                                             630   37       58        40:31.5      8:06/M
      14    Chiles Seth                                             678   33       59        40:32.5      8:06/M
      15    John Fletcher                                           604   37       60        40:39.7      8:08/M
      16    Demunck Brian                                           710   37       65        41:35.4      8:19/M
      17    Paul Marcum                                             594   39       70        42:08.9      8:26/M
      18    Charles Bohall                                          657   33       77        42:47.0      8:33/M
      19    Nowaskie Curt                                           688   39      119        47:54.4      9:35/M
      20    Timothy Flood                                           578   31      136        50:47.6     10:09/M
      21    Shane Warren                                            547   39      149        52:38.9     10:32/M
      22    Peter Folk                                              589   34      174      1:03:45.0     12:45/M
      23    Michael Stemle                                          605   30      175      1:06:23.5     13:17/M
      24    Robert Wahlfeldt                                        566   35      176      1:06:48.2     13:22/M

Men 40 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cook Eric                                               681   41       19        33:33.9      6:43/M
       2    Cultra Shane                                            709   42       21        34:05.6      6:49/M
       3    Bill Buttlar                                            662   44       22        34:25.1      6:53/M
       4    Marc Mills                                              612   40       25        35:18.6      7:04/M
       5    Mitchell Bradley                                        705   46       27        36:09.1      7:14/M
       6    Michael Smith                                           501   43       28        36:21.9      7:16/M
       7    David Ahmari                                            510   40       29        36:30.5      7:18/M
       8    Chris Delis                                             597   40       37        37:53.7      7:35/M
       9    Richard Tapping                                         664   48       38        38:04.7      7:37/M
      10    Mike Tankersley                                         595   44       39        38:06.9      7:37/M
      11    Steven Price                                            569   41       42        38:26.9      7:41/M
      12    Rob Darr                                                645   42       48        39:15.2      7:51/M
      13    Mark Dixon                                              663   47       62        41:19.1      8:16/M
      14    Andrew Stumpf                                           564   42       64        41:32.8      8:18/M
      15    Alan Singleton                                          537   47       81        43:16.2      8:39/M
      16    Juan Salas                                              523   41       84        43:41.1      8:44/M
      17    Pramod Viswanath                                        585   40       86        43:53.4      8:47/M
      18    Mike Heiniger                                           640   46       99        45:36.5      9:07/M
      19    Heath Grote                                             544   43      100        45:37.3      9:07/M
      20    Adam Hawkins                                            618   42      112        47:19.0      9:28/M
      21    Martin Repetto                                          655   49      127        48:33.4      9:43/M
      22    Mike Astrosky                                           522   49      148        52:25.5     10:29/M
      23    Youhas David                                            692   44      156        55:25.8     11:05/M

Men 50 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clary Bob                                               680   53       20        33:43.3      6:45/M
       2    Jeff Fago                                               646   52       30        36:34.2      7:19/M
       3    Steve Hayward                                           625   50       44        38:39.1      7:44/M
       4    Bruce Hajek                                             582   56       49        39:34.8      7:55/M
       5    Greg Hourt                                              620   56       50        39:39.9      7:56/M
       6    John North                                              575   58       53        39:57.3      7:59/M
       7    Scott Solomon                                           638   55       54        39:58.7      8:00/M
       8    Hatfield Miguel                                         684   55       57        40:12.2      8:02/M
       9    Ed Mehnert                                              531   51       66        41:49.1      8:22/M
      10    Daniel Roche                                            540   53       74        42:32.9      8:30/M
      11    Roger Smith                                             660   51       79        43:08.6      8:38/M
      12    Merwin Kirby                                            536   50       87        43:55.3      8:47/M
      13    Lyons James                                             699   50       89        44:01.6      8:48/M
      14    Tucker Tim                                              686   54       92        44:35.3      8:55/M
      15    James Doyle                                             553   56      109        46:23.5      9:17/M
      16    Joe Murphy                                              644   51      117        47:41.0      9:32/M
      17    John Murphy                                             514   52      118        47:43.7      9:33/M
      18    Bill Dey                                                632   52      123        48:15.3      9:39/M
      19    Miller Jeff                                             701   57      124        48:27.1      9:41/M
      20    Morgan Richard                                          711   59      134        50:24.8     10:05/M
      21    Kent Walstrom                                           623   52      143        51:12.6     10:14/M
      22    Scott Hoffman                                           643   59      152        53:14.4     10:39/M
      23    Cheek Kirby                                             693   58      163        57:00.9     11:24/M
      24    Sheldon Ray                                             713   57      169        59:04.4     11:49/M

Male 60 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Roy Edward                                              696   64       35        37:31.8      7:30/M
       2    Stephen Long                                            673   61       82        43:27.7      8:41/M
       3    Bill Goran                                              587   65       95        45:09.3      9:02/M
       4    Bill Jones                                              615   62      101        45:43.3      9:09/M
       5    Beal Rich                                               679   62      129        48:58.4      9:48/M
       6    Stan Shobe                                              621   65      145        51:49.9     10:22/M
       7    Freese J David                                          698   60      155        54:30.7     10:54/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Thomas Dolan                                            609   72      114        47:32.9      9:30/M