Run Age Groups

Year: 
2017
Date: 
Sunday, October 29, 2017

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robyn Ellerbrock                                        435   32        9        38:12.3      6:42/M

Female 12 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaitlyn Lee                                             379   12       35        43:51.8      7:42/M
       2    Farah Scott                                             432    8      152        54:51.8      9:37/M
       3    Lily Rinchiuso                                            3   11      331      1:43:09.1     18:06/M

Female 13 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ruby Slightom                                           280   13       47        44:48.2      7:52/M
       2    Cece Abramson                                           263   13       69        47:06.5      8:16/M
       3    Nicte Rivadeneyra-Braswell                              219   13      138        53:42.5      9:25/M
       4    Leah Nykaza                                             229   13      209        59:49.9     10:30/M
       5    Hope Tenhouse                                           142   13      228      1:02:58.0     11:03/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebecca Frederick                                       350   23       24        41:17.7      7:15/M
       2    Margaret Cornelius                                      392   24       51        45:25.4      7:58/M
       3    Katherine Hayek                                         306   19      128        53:01.3      9:18/M
       4    Maria Meyer                                             285   20      206        59:41.0     10:28/M
       5    Christine Dubble                                        144   24      223      1:02:32.6     10:58/M
       6    Madeline Brown                                          368   20      263      1:08:18.1     11:59/M
       7    Aubrey Pettenger                                        136   23      292      1:13:49.0     12:57/M
       8    Adrienne Marek                                            5   22      315      1:21:08.8     14:14/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paula Cler Tankersley                                    32   29       63        46:31.4      8:10/M
       2    Bethany Carmien Onwodi                                   43   28       84        48:49.8      8:34/M
       3    Emily Floess                                            388   29      133        53:16.5      9:21/M
       4    Lydia Dunmyer                                           143   28      210      1:00:14.3     10:34/M
       5    Farzaneh Khajouei                                        15   29      229      1:02:58.1     11:03/M
       6    Claire Benjamin                                         221   25      284      1:13:02.0     12:49/M
       7    Heather Brockett                                         56   29      285      1:13:03.1     12:49/M
       8    Melissa Lyke                                            315   26      298      1:16:55.9     13:30/M
       9    Erin Smith                                              148   29      306      1:19:35.2     13:58/M
      10    Zhiqi Wu                                                438   26      310      1:20:47.4     14:10/M
      11    Gabrielle Lentz                                           9   28      313      1:21:02.5     14:13/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bridget Frerichs                                        152   32       54        45:37.2      8:00/M
       2    Alex Cargill                                             92   34      110        51:15.1      8:59/M
       3    Katherine Meacham                                       423   34      135        53:28.1      9:23/M
       4    Heidi Kleiss                                            312   30      161        55:29.4      9:44/M
       5    Heather Berbaum                                         313   30      162        55:29.8      9:44/M
       6    Casey Hammel                                            413   31      174        56:30.0      9:55/M
       7    Amy Wise                                                108   30      183        57:06.7     10:01/M
       8    Elizabeth Sonstegaard                                   429   33      187        57:32.6     10:06/M
       9    Melissa Emkes                                           323   32      188        58:08.8     10:12/M
      10    Anna Fedders                                            440   30      193        58:34.2     10:16/M
      11    Erica Bryant                                             57   33      195        58:34.8     10:16/M
      12    Andrea Higgins                                          318   31      202        59:33.4     10:27/M
      13    Kristy Brownfield                                        20   31      222      1:02:13.5     10:55/M
      14    Chelsea Ehrhardt                                        166   30      227      1:02:54.2     11:02/M
      15    Kate Blahnik                                            151   31      240      1:05:04.1     11:25/M
      16    Amber Thompson                                          320   31      241      1:05:15.7     11:27/M
      17    Molly Loftus                                            187   32      251      1:07:10.1     11:47/M
      18    Pamela Day                                              170   34      277      1:12:14.7     12:40/M
      19    Claudia Lutz                                            223   33      283      1:13:01.1     12:49/M
      20    Emily Corrie                                            330   32      295      1:14:56.4     13:09/M
      21    Sara Stimson                                            149   33      305      1:19:33.5     13:57/M
      22    Catherine Ingram                                        442   32      307      1:19:46.9     14:00/M
      23    Stephanie Cole                                          212   31      326      1:28:45.5     15:34/M
      24    Kate Funderburk                                          37   32      329      1:42:47.0     18:02/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eila Stiegler                                           333   39       77        47:34.9      8:21/M
       2    Stefanie Groves                                         272   38       79        47:43.1      8:22/M
       3    Jackie Skrobot                                          122   39       86        49:01.0      8:36/M
       4    Abigail McIntosh                                        408   38       94        49:46.9      8:44/M
       5    Meghan Conatser                                          42   37       95        49:48.5      8:44/M
       6    Andrea Stack                                            265   37       97        49:58.0      8:46/M
       7    Liz Howard                                               39   38       98        50:09.8      8:48/M
       8    Tanya Giannotti                                         376   36      106        51:12.6      8:59/M
       9    Lauren Vaughan                                          428   39      113        51:29.8      9:02/M
      10    Kelly Nykaza                                            228   39      119        52:20.3      9:11/M
      11    Brooke DiBello                                          274   39      122        52:28.6      9:12/M
      12    Elizabeth Chominski                                      24   36      142        54:00.6      9:28/M
      13    Kristin Pritts                                          154   37      160        55:28.7      9:44/M
      14    Heidi Reynolds                                          386   36      189        58:09.6     10:12/M
      15    Erin White                                               59   35      194        58:34.8     10:16/M
      16    Johanna James-Heinz                                      96   38      207        59:42.0     10:28/M
      17    Sarah Colwell                                           189   36      219      1:01:56.6     10:52/M
      18    Jacquie Floyd                                           163   36      225      1:02:39.4     10:59/M
      19    Liza Raquel                                             347   38      230      1:03:00.2     11:03/M
      20    Kellie King                                             352   39      254      1:07:35.8     11:51/M
      21    Melinda Reiners                                         370   37      261      1:08:17.8     11:59/M
      22    Anne Shipman                                            367   36      262      1:08:17.8     11:59/M
      23    Stacy Swisher                                            75   36      272      1:10:19.4     12:20/M
      24    Jamie Fair                                              203   36      291      1:13:48.2     12:57/M
      25    Martha Mills                                            116   36      296      1:15:11.2     13:11/M
      26    Jane Valentine                                          359   35      302      1:17:15.4     13:33/M
      27    Heather Henderson                                       213   39      304      1:18:11.2     13:43/M
      28    Ali Kreider                                              85   36      309      1:20:40.9     14:09/M
      29    Abby Stevens                                            353   39      321      1:24:43.9     14:52/M
      30    Crystal Hudson                                          195   36      322      1:25:09.3     14:56/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Melony Barrett                                          403   43       68        46:56.1      8:14/M
       2    Renee Trilling                                           66   42      130        53:01.7      9:18/M
       3    Brandi Peterson                                         302   43      132        53:08.5      9:19/M
       4    Julie Sweet                                             444   42      147        54:21.8      9:32/M
       5    Michelle Salfelder                                      110   44      148        54:24.4      9:33/M
       6    Sonia Springer                                          125   40      149        54:33.0      9:34/M
       7    Jennifer Douglass                                       147   40      151        54:51.1      9:37/M
       8    Leslie Mitchell                                         337   43      153        54:53.1      9:38/M
       9    Danielle Chalfant                                       317   43      156        55:12.5      9:41/M
      10    Michelle Patterson                                      299   42      159        55:25.4      9:43/M
      11    Michele Marcus                                          351   44      165        55:38.6      9:46/M
      12    Teresa Scott                                            430   43      176        56:50.1      9:58/M
      13    Jill Overholt                                           168   43      179        56:57.1      9:59/M
      14    Julie Zindars                                           157   42      200        59:13.4     10:23/M
      15    Laura Owen                                              338   42      213      1:00:58.7     10:42/M
      16    Rebekah Noven                                           205   41      220      1:01:58.2     10:52/M
      17    Christine Sample                                        385   40      233      1:03:10.9     11:05/M
      18    Jennifer Wallace                                        441   42      237      1:03:49.0     11:12/M
      19    Shonnie Arthur                                          327   40      253      1:07:22.1     11:49/M
      20    Angie Stafford                                          288   44      257      1:07:37.7     11:52/M
      21    Vicki Buffo                                              71   44      273      1:10:20.6     12:20/M
      22    Melissa McCulloch                                       105   40      274      1:10:24.5     12:21/M
      23    Ann Talbert                                             421   40      275      1:10:33.8     12:23/M
      24    Sara Myers                                              132   43      311      1:20:52.8     14:11/M
      25    Jennifer Bainbridge                                     197   43      312      1:20:56.4     14:12/M
      26    Cassandra Allsup                                        356   40      314      1:21:02.6     14:13/M
      27    Leanne Osborne                                           63   40      323      1:25:57.2     15:05/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Fox                                               321   45       11        38:19.6      6:43/M
       2    Becky Williams                                          396   45      101        50:38.9      8:53/M
       3    Kara Lascola                                            103   48      109        51:14.6      8:59/M
       4    Tammy Abramson                                           61   48      155        55:01.5      9:39/M
       5    Angie Wisehart                                          188   47      175        56:38.1      9:56/M
       6    Sarah Hong-Conder                                       180   45      199        59:01.5     10:21/M
       7    Kirsten Pieper                                            4   47      201        59:24.7     10:25/M
       8    Cara Finnegan                                           262   47      218      1:01:51.2     10:51/M
       9    Jody Littleton                                           99   49      243      1:05:42.6     11:32/M
      10    Lia Davidson                                            422   45      256      1:07:36.4     11:52/M
      11    Stephanie Hayek                                         176   47      264      1:08:43.2     12:03/M
      12    Nancy Wampach                                            10   49      279      1:12:24.8     12:42/M
      13    Angie Herring-Goode                                     120   48      280      1:12:29.0     12:43/M
      14    Judie Watson                                            237   47      286      1:13:12.4     12:51/M
      15    Amanda McWilliams                                        65   48      287      1:13:14.0     12:51/M
      16    Jenny Hall                                              114   48      289      1:13:25.1     12:53/M
      17    Wendy Zindars                                           158   48      316      1:21:12.4     14:15/M
      18    Maggie Norton                                           264   48      318      1:21:45.4     14:21/M
      19    Jennifer Semore                                         182   48      319      1:21:46.6     14:21/M
      20    Tammy McSims                                            294   46      320      1:24:23.3     14:48/M
      21    Amy Hall                                                107   45      328      1:39:16.8     17:25/M
      22    Tracy Albert                                            183   47      332      1:44:56.0     18:25/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Finet                                              84   54      249      1:07:08.9     11:47/M
       2    Lisa Gillen                                             417   53      250      1:07:09.8     11:47/M
       3    Mona Seaman                                              53   51      258      1:07:39.1     11:52/M
       4    Valerie Pop                                             234   52      270      1:10:15.9     12:19/M
       5    Anna Gerard                                             332   52      288      1:13:15.9     12:51/M
       6    Sue Schoonover                                          159   52      317      1:21:22.8     14:16/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamara Nelsen                                           362   55       70        47:07.9      8:16/M
       2    Carol Pratt                                             377   57       71        47:12.3      8:17/M
       3    Janet Powell                                            369   56      127        52:58.7      9:18/M
       4    Cecilia Yoakum                                          275   55      134        53:17.4      9:21/M
       5    Lori Heller                                              97   57      136        53:28.4      9:23/M
       6    Cindy Reese                                              19   57      146        54:16.6      9:31/M
       7    Toni Eichenauer                                         405   58      224      1:02:34.5     10:59/M
       8    Cindy Johnson                                           409   56      247      1:06:48.8     11:43/M
       9    Beth Schafer                                            259   55      297      1:16:04.4     13:21/M
      10    Janice Jayes                                            345   55      301      1:17:12.7     13:33/M
      11    Janice Floyd                                            201   59      325      1:26:19.9     15:09/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Martha Willi                                            245   60      170        55:50.7      9:48/M
       2    Jeanne Gleason                                           45   60      185        57:15.3     10:03/M
       3    Sandra Brownlow                                         310   64      212      1:00:45.9     10:39/M
       4    Diane Grubb                                              27   60      232      1:03:05.8     11:04/M
       5    Brenda Moore                                             77   63      242      1:05:29.0     11:29/M
       6    Karen Iehl-Morse                                        434   61      255      1:07:35.8     11:51/M
       7    Linnea Schweig                                          381   62      276      1:11:48.3     12:36/M
       8    Lynelle Smith                                           113   60      303      1:17:33.1     13:36/M
       9    Kathy Carter                                            319   62      324      1:26:03.1     15:06/M
      10    Terry Grodsky                                           254   60      327      1:30:53.2     15:57/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kay Lindsay                                             199   68      197        58:57.7     10:21/M
       2    Meg Anderson                                            119   69      204        59:37.4     10:28/M
       3    Que Broadnax                                            255   66      244      1:06:09.4     11:36/M
       4    Judy King                                               230   69      260      1:08:09.6     11:57/M
       5    Carol McClughen                                          21   65      266      1:09:02.8     12:07/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicholas Heller                                          50   26        1        34:16.8      6:01/M

Male 1 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cooper Sweet                                            399   12       28        42:20.1      7:26/M
       2    Gabriel Difanis                                         419   12       49        45:14.0      7:56/M
       3    Fynn Bright                                             334   12       66        46:46.1      8:12/M
       4    Aaron Cho                                               208   12       67        46:50.9      8:13/M
       5    Greysen Breitwieser                                     374   10      211      1:00:38.0     10:38/M
       6    Philip Withers-Sickles                                  267   10      290      1:13:26.0     12:53/M

Male 13 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ian Kaisner                                             226   14        6        37:55.9      6:39/M
       2    Shaffer Bauer                                           358   13       21        40:50.2      7:10/M
       3    Avery Seaman                                            217   13       45        44:27.6      7:48/M
       4    Jakob Morgan                                            331   13       64        46:41.3      8:11/M
       5    Gage Williams                                           395   13       72        47:13.1      8:17/M
       6    Joel Armas                                              391   14       82        48:32.8      8:31/M
       7    Ethan Robson                                            283   14       91        49:42.7      8:43/M
       8    Ben Wallace                                             250   13      158        55:19.2      9:42/M
       9    Cody Bainbridge                                         198   18      171        55:59.9      9:49/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacob Albert                                            184   20       16        40:03.2      7:02/M
       2    Ryan Alderman                                           371   21      108        51:14.5      8:59/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Zach Boehmke                                            393   25        2        34:19.1      6:01/M
       2    Fabian Dettenrieder                                      68   29        7        38:00.4      6:40/M
       3    Frederick Douglas                                        16   28       29        42:37.3      7:29/M
       4    Andrew Bower                                             95   28       59        46:03.5      8:05/M
       5    Matt Ladenburger                                         22   29       92        49:45.1      8:44/M
       6    Jeremy Spiegel                                          344   27      245      1:06:26.2     11:39/M
       7    Henry Fineberg                                          224   29      282      1:13:01.1     12:49/M
       8    Brian Dunn                                              316   26      299      1:16:56.4     13:30/M
       9    Juha Tiihonen                                           361   29      300      1:17:12.6     13:33/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wes Hornback                                             34   30       10        38:15.0      6:43/M
       2    Guthrie Hood                                            117   34       56        45:53.2      8:03/M
       3    Blake Reynolds                                          271   31       85        48:54.2      8:35/M
       4    Zephaniah Greenwell                                     161   32      118        51:50.7      9:06/M
       5    Zac Anderson                                            305   31      140        53:50.4      9:27/M
       6    Benjamin Scheier                                        236   30      141        53:53.0      9:27/M
       7    Michael Franey                                          354   34      166        55:39.5      9:46/M
       8    Dan White                                                58   34      216      1:01:21.5     10:46/M
       9    Robbie Miller                                           145   31      239      1:04:51.0     11:23/M
      10    Justin Smith                                            336   33      267      1:09:23.6     12:10/M
      11    Casey Kashnig                                            25   33      281      1:12:32.2     12:44/M
      12    Nick Funderburk                                          36   30      330      1:42:47.6     18:02/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Gelsthorpe                                          322   36        3        35:40.8      6:15/M
       2    Nick Morphew                                            326   35        4        36:55.1      6:29/M
       3    Mike Delcomyn                                           279   39       13        39:41.7      6:58/M
       4    Brent Borah                                             342   37       14        39:50.7      6:59/M
       5    Daniel Fletcher                                          26   37       15        39:56.3      7:00/M
       6    Justin Blue                                              35   39       22        40:58.8      7:11/M
       7    Nic Carter                                              232   39       30        42:41.1      7:29/M
       8    Ryan Whitehouse                                         364   36       34        43:26.5      7:37/M
       9    Doug Miller                                             206   36       37        43:56.9      7:42/M
      10    Dominic Ruholl                                          325   37       75        47:21.3      8:18/M
      11    Eric Burton                                             115   35      102        50:42.2      8:54/M
      12    Tristan Pisarczyk                                       273   37      117        51:47.7      9:05/M
      13    Derrick Clark                                           104   39      123        52:36.2      9:14/M
      14    Billy Oatman                                             51   37      157        55:17.3      9:42/M
      15    Josh Sedlock                                            235   36      167        55:40.4      9:46/M
      16    Josh Reible                                              49   35      191        58:17.4     10:14/M
      17    Jeremy Watson                                           378   39      192        58:26.4     10:15/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Schug                                             257   43        8        38:09.6      6:42/M
       2    Scott Slightom                                          281   44       12        38:33.7      6:46/M
       3    Andrew Buffenbarger                                     139   42       17        40:28.5      7:06/M
       4    Daton Kaisner                                           225   40       26        42:09.1      7:24/M
       5    Rich Fela                                               284   44       32        43:01.3      7:33/M
       6    Jay Bennett                                             242   40       33        43:05.4      7:34/M
       7    Adrian Lee                                              380   41       36        43:52.6      7:42/M
       8    Minh Do                                                 426   43       42        44:18.4      7:46/M
       9    Leland Cashman                                          129   42       46        44:45.6      7:51/M
      10    Rocco Dominick                                          240   41       48        44:55.0      7:53/M
      11    Pete Cleary                                             296   40       55        45:41.4      8:01/M
      12    Eric Springer                                           400   41       76        47:31.8      8:20/M
      13    Jason Doyle                                              54   42       87        49:08.5      8:37/M
      14    Richard Bright                                          335   41       88        49:11.4      8:38/M
      15    Stephen Johnson                                          72   41      111        51:24.2      9:01/M
      16    Steve Anderson                                          287   40      125        52:51.0      9:16/M
      17    Benjamin Hayek                                          307   41      129        53:01.5      9:18/M
      18    Nate Morriss                                            348   44      139        53:45.7      9:26/M
      19    Christopher Moors                                        17   43      172        56:04.4      9:50/M
      20    Jason Overholt                                          167   43      180        56:57.8      9:59/M
      21    Steve Breitwieser                                       373   41      252      1:07:21.1     11:49/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heitor Almeida                                          346   48       19        40:39.2      7:08/M
       2    Glenn Heistand                                           87   45       20        40:44.0      7:09/M
       3    Brenden West                                            394   45       23        41:00.4      7:12/M
       4    Erik McDuffie                                           410   47       27        42:13.1      7:24/M
       5    Aron McDonald                                           412   45       38        43:57.3      7:43/M
       6    Marc Mills                                                7   45       40        44:09.2      7:45/M
       7    Matt Mabry                                              293   45       41        44:15.2      7:46/M
       8    Rick Devine                                             270   49       52        45:27.5      7:58/M
       9    Dale Conroy                                             102   47       58        45:56.8      8:04/M
      10    Michael Healea                                          416   49       60        46:06.6      8:05/M
      11    Ryan Raleigh                                            406   45       62        46:30.6      8:09/M
      12    Lawrence Cho                                            207   48       99        50:14.9      8:49/M
      13    David Cooper                                             52   47      100        50:23.3      8:50/M
      14    Eric Ohlsson                                            131   45      112        51:27.2      9:02/M
      15    Jim Armas                                               390   46      114        51:30.9      9:02/M
      16    Todd Sweet                                              397   45      154        54:57.8      9:38/M
      17    Chris Ooms                                              439   46      168        55:43.8      9:46/M
      18    Paul Littleton                                          100   49      173        56:08.4      9:51/M
      19    Juan Salas                                              200   47      184        57:13.2     10:02/M
      20    Michael Lamb                                            133   45      186        57:15.5     10:03/M
      21    Scott Burnsmier                                          76   47      198        59:00.7     10:21/M
      22    Chris Hale                                              366   47      205        59:38.0     10:28/M
      23    Jason Conder                                             13   45      214      1:01:11.8     10:44/M
      24    Jesse Reichler                                           90   47      234      1:03:29.6     11:08/M
      25    Brian Richardson                                         40   48      259      1:08:07.6     11:57/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Heffron                                            339   50        5        37:07.3      6:31/M
       2    Michael Tankersley                                       33   50       18        40:32.7      7:07/M
       3    Bob Keim                                                301   54       25        41:46.9      7:20/M
       4    Iwan Duursma                                            328   54       31        42:43.8      7:30/M
       5    Brian Gaines                                            251   50       53        45:33.6      7:59/M
       6    Gregory Bauer                                           357   51       78        47:37.7      8:21/M
       7    Kurt Austin                                             150   51       81        47:53.5      8:24/M
       8    CHIEF HAWG Scot Sables                                  174   52       83        48:37.6      8:32/M
       9    Brad Giffel                                             162   51      124        52:40.5      9:14/M
      10    Chris Pokorny                                           135   51      131        53:04.2      9:19/M
      11    John Bowrey                                             172   53      143        54:01.7      9:29/M
      12    Tim Van Hoof                                            433   51      177        56:53.1      9:59/M
      13    Jim Smith                                               126   50      178        56:55.8      9:59/M
      14    Tim Montague                                            437   51      235      1:03:31.2     11:09/M
      15    David Andsager                                          191   53      246      1:06:48.3     11:43/M
      16    Curtis Rollins                                          382   51      269      1:09:59.7     12:17/M
      17    Steve Tenhouse                                          141   52      294      1:13:55.1     12:58/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Pawlicki                                          112   55       44        44:24.8      7:47/M
       2    Dan Gillen                                              418   56       57        45:54.9      8:03/M
       3    Jeffrey Haas                                             62   55      107        51:13.9      8:59/M
       4    Jim Street                                              277   56      116        51:45.2      9:05/M
       5    Tom Jefferson                                           407   55      120        52:22.4      9:11/M
       6    Chris Magnuson                                          211   56      121        52:23.9      9:11/M
       7    John Murphy                                             247   57      144        54:06.1      9:29/M
       8    Ted Eagleson Jr                                         248   59      145        54:15.1      9:31/M
       9    Billy Galt                                              360   56      150        54:39.5      9:35/M
      10    Joe Jahraus                                             260   55      164        55:37.0      9:45/M
      11    Barry Dickerson                                         186   56      169        55:46.6      9:47/M
      12    Phillip Goode                                           121   57      181        57:02.6     10:00/M
      13    John Rupkey                                             138   59      196        58:35.1     10:17/M
      14    Scott Gerard                                            241   58      203        59:34.8     10:27/M
      15    Richard King                                            343   58      217      1:01:30.9     10:47/M
      16    Steven Michael                                          340   58      226      1:02:44.1     11:00/M
      17    Daniel Smith                                            290   58      268      1:09:38.1     12:13/M
      18    James Hanson                                             11   55      278      1:12:24.3     12:42/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bruce Hajek                                             181   62       39        44:06.6      7:44/M
       2    James Whitfield                                         146   61       43        44:20.9      7:47/M
       3    Eric Berlin                                             355   60       50        45:19.3      7:57/M
       4    John North                                              372   64       65        46:41.9      8:11/M
       5    Michael Bridges                                         252   64       73        47:14.9      8:17/M
       6    Carl W Larsen Jr                                        204   61       89        49:13.2      8:38/M
       7    Steven Stiles                                           295   62       96        49:55.2      8:45/M
       8    Mark Nelson                                              91   62      105        50:51.6      8:55/M
       9    Eric King                                               249   62      115        51:35.8      9:03/M
      10    Michael Brown                                           298   60      126        52:53.7      9:17/M
      11    Dennis Killian                                          185   60      137        53:30.2      9:23/M
      12    Brian Nelsen                                            363   63      163        55:31.0      9:44/M
      13    Michael Reed                                            238   60      182        57:06.3     10:01/M
      14    Jon Rector                                              365   60      236      1:03:32.1     11:09/M
      15    Scott Hoffman                                            67   64      265      1:08:52.9     12:05/M
      16    Tom Menacher                                             81   60      293      1:13:53.1     12:58/M
      17    Dave Wakefield                                          124   64      308      1:20:27.9     14:07/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Cleary                                            303   67       74        47:19.9      8:18/M
       2    Edward Roy                                              324   69       80        47:47.4      8:23/M
       3    Denny McDowell                                          215   65       90        49:13.6      8:38/M
       4    Janak Patel                                             209   69       93        49:45.7      8:44/M
       5    Stephen Long                                            425   67      103        50:42.3      8:54/M
       6    Ed Cler                                                 233   68      104        50:44.6      8:54/M
       7    Tom Brownlow                                            311   65      215      1:01:16.4     10:45/M
       8    Lothar Soliwon                                          179   68      221      1:02:05.1     10:54/M
       9    Tony Suttle                                             177   65      231      1:03:01.3     11:03/M
      10    Walter Lohmann                                          387   66      271      1:10:18.9     12:20/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Merlin Anderson                                         118   70       61        46:20.9      8:08/M
       2    Paul Spinner                                            140   73      190        58:10.5     10:12/M
       3    Stan Shobe                                               98   70      208        59:45.7     10:29/M
       4    John Workman                                             83   72      248      1:07:03.2     11:46/M

Male 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                                                Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Sweeney                                             169   77      238      1:04:06.0     11:15/M